Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/fwu.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Grzybki, buraczki, patisony w occie

Marynowane grzyby, patisony, buraczki

Nie ma to jak własnej roboty ogórki kiszone, jako dodatek do drugiego dania. Natomiast do mięsa bardzo dobrze smakują też marynowane grzybki, buraczki albo patisony. Zawsze warto mieć po kilka słoiczków w swojej spiżarni.

Do przygotowania marynowanych grzybów potrzeba około 2,5 kg grzybów – kurek, maślaków, podgrzybków czy pieczarek. Najlepiej żeby były niewielkie, ewentualnie trzeba je będzie pokroić na mniejsze kawałki. Grzyby trzeba wyczyścić, umyć i gotować przez kwadrans w osolonej wodzie. Następnie robimy marynatę z 250 ml octu, 1 l wody, 2 łyżek cukru i pół łyżeczki soli. Wszystko razem trzeba wymieszać i zagotować. Do wyparzonych słoików wrzucamy białą gorczycę (na czubek łyżeczki), liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, pieprzu i kilka goździków. Potem wrzucamy grzyby i zalewamy marynatą. Słoiki zakręcamy i stawiamy do góry dnem aż wystygną.domowe-pieczarki-marynowane

Marynowane patisony dobrze smakują i ładnie wyglądają. 2 kg małych patisonów dobrze czyścimy i myjemy. W słoikach układamy po 2 liście laurowe, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, kilka plasterków cebuli i marchewki, troszkę chilli, łyżeczkę gorczycy, 2 ząbki czosnku i koper. Wtedy można dodać patisony i na końcu zalewę ugotowaną z 350 ml octu, 1,5 l wody, 8 łyżek cukru i 6 łyżek soli. Zakręcamy słoiki i pasteryzujemy przez kwadrans.

Jak zrobić marynowane buraczki? Gotujemy w osolonej wodzie 1 kg małych buraczków, a potem kiedy przestygną obieramy je ze skórki. Następnie gotujemy zalewę z 350 ml octu, 750 ml wody, 0,5 szklanki cukru, łyżki soli, liści laurowych, kilkunastu ziaren ziela angielskiego oraz kilku łyżeczek kminku. Buraczki wkładamy do słoików i zalewamy, a następnie kładziemy słoiki do góry dnem. Można też robić marynowaną paprykę, pomidory, gruszki, śliwki. Jest wiele rożnych i naprawdę ciekawych przepisów. Marynowanie dotyczy owoców i warzyw. Poza tym można też w domu kisić kapustę, konserwować czy peklować mięso, a także pasteryzować przeciery i sosy. Robienie przetworów daje wielu osobom dużo radości. Lubią mieć w domu zapasy w postaci słoiczków z samodzielnie przygotowanymi pysznościami, których można użyć w każdej chwili do śniadania, obiadu czy podwieczorku.