Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/fwu.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domowe konfitury z pigwy, żurawiny, jarzębiny

Konfitury do mięsa i do herbaty

Słodkie przetwory z owoców, które najbardziej lubimy to przede wszystkim dżemy truskawkowe, galaretki malinowe, powidła śliwkowe i oczywiście konfitury wiśniowe. Można je robić również innych owoców, a potem używać do bułeczek maślanych, naleśników czy racuchów.

Konfitury nadają się całkiem nieźle do słodzenia herbaty. Można ich używać po prostu zamiast soku malinowego i wówczas na dnie znajdziemy jeszcze kilka owoców. Z herbatą smakują najlepiej konfitury wiśniowe, malinowe, truskawkowe i jagodowe. Ciekawostką jest to, że używa się ich także jako dodatek do mięs. Jednak wtedy lepiej sprawdzają się przetwory z żurawiny, aronii, porzeczek, pigwy czy jarzębiny. Można je jednak również dodawać do serów, naleśników czy herbaty. Żeby zrobić słoiczek konfitury z żurawiny trzeba wrzucić na patelnie 20 dag owoców, 4 łyżki cukru i 1/3 szklanki wody. Smażymy na średnim ogniu. Kiedy całość lekko się podsmaży i owoce zmiękną trzeba je porozgniatać. Co jakiś czas mieszamy i kiedy konfitura zacznie gęstnieć trzeba ją przełożyć do wyparzonego wcześniej słoiczka.  konfitura-z-pigwy-do-herbatyPonieważ aby zrobić konfitury z aronii trzeba gotować owoce, to można od razu zrobić przetwory z większej ich ilości. Na 1 kg aronii używa się 1 kg cukru i 0,5 litra wody.  Obrane i umyte owoce gotujemy przez 5 minut. Osobno należy ugotować syrop z wody i cukru. Zalewamy nim owoce i dopiero po kilku godzinach gotujemy wszystko razem. Kiedy się zagotuje odstawiamy na kilka godzin i potem znów gotujemy. W sumie należy to powtórzyć trzy razy, a potem można już przekładać konfitury do słoików i kłaść je do góry dnem, żeby były dobrze zamknięte.

Bardzo dobra jest też konfitura z pigwy. Żeby ją zrobić należy użyć 2 szklanki cukru i 0,5 litra wody na 1 kg owoców.  Najpierw trzeba przekroić pigwy i wyciągnąć pestki, a potem drobno je pokroić. Następnie wrzucamy je z cukrem i wodą na patelnie i smażymy. Pigwa wkrótce puści sok, a potem całość zacznie gęstnieć. Wtedy można przekładać konfitury do słoiczków. Natomiast konfitury jarzębinowe najlepiej robić w ten sposób, że najpierw gotujemy syrop z 0,6 l wody i 1,7 kg cukru, a potem dodajemy do niego owoce. Potem postępujemy już tak, jak w przypadku konfitury z aronii.