Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/fwu.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domowe przetwory z ogórków

Ogórki curry, kiszone, konserwowe, mizeria, pikle

Obok soków malinowych, powideł śliwkowych czy galaretek z agrestu marynowane i koszone ogórki to jedne z najczęściej robionych przetworów. Natomiast powstają również nowe sposoby i przepisy na przyrządzanie ogórków. Warto wypróbować jak najwięcej z nich.

Jak zrobić ogórki kiszone? Najpierw trzeba kupić około 1 kilogram ogórków, usunąć im szypułki i bardzo dobrze je umyć. Następnie wkłada się je do wyparzonych słoików w pozycji stojącej, dodaje kilka słupków chrzanu, kilka ząbków czosnku oraz koper. Teraz czas na zalewę, którą robi się z 1 litra wody, łyżeczki soli i łyżeczki cukru. Po zalaniu nią ogórków trzeba dobrze zakręcić słoiki i odczekać około tydzień przed ich spróbowaniem. Jeśli jednak ktoś woli do obiadu takie dodatki jak marynowane grzyby, buraczki czy też ogórki może również bez większego problemu przygotować tego typu przetwory. Umyte ogórki układa się w słoikach z obraną i pokrojoną na plasterki marchewką, a następnie zalewa ostudzoną mieszanką wody, octu i przypraw. pikle-z-ogorkowNajpierw trzeba je ze sobą zagotować – 1 litr wody, szklankę octu, łyżkę cukru, nieco pieprzu w ziarnach, ziela angielskiego, gorczycy oraz liść laurowy. Po zakręceniu słoików trzeba je pasteryzować przez kilkanaście minut. Niektórzy do ogórków konserwowych dodają też chrzan, czosnek i koper. Poza tym można robić marynaty z ogórków w połączeniu z innymi warzywami, takimi jak marchew, dynia, cebula, zielone pomidory.  Są to tak zwane pikle.

Bardzo dobre są też przetwory z ogórków z musztardą albo z curry. Żeby zrobić ogórki curry kładzie się najpierw w wyparzonych słoikach liście selera, plastry cebuli oraz ziarna gorczycy. Następnie dodaje się pokrojone na ćwiartki ogórki. Wszystko zalewa się woda z octem, solą, cukrem oraz curry. Zalewa powinna się zagotować, a potem trzeba ja wystudzić. Zakręcone słoiki pasteryzujemy przez 5 minut. Natomiast jeżeli ktoś chce mieć w słoikach gotową sałatkę z ogórków może obrać i pokroić ogórki oraz cebulę, posolić, dodać ocet, cukier, koper i kiedy puści sok, odsączyć go. Mizerię przekłada się do słoików i pasteryzuje przez kwadrans.