Robienie przetworów kojarzy nam się przede wszystkim z kiszeniem ogórków, marynowaniem grzybów czy smażeniem konfitur, ale można też robić domowe przetwory z mięsa. Dzięki temu może ono być przechowywane przez pewien czas i oczywiście jest dużo zdrowsze niż produkty mięsne kupowane w sklepach.
Żeby zakonserwować mięso, takie jak cielęcina, wieprzowina czy wołowina, nawet na 20 dni należy poddać je peklowaniu. Potrzebna jest do tego zalewa z wody, soli, saletry, cukry oraz ulubionych przypraw. Mięso płuczemy i suszymy, a następnie nacieramy dobrze częścią zalewy. Wtedy można już włożyć mięso do naczynia, najlepiej drewnianego lub kamiennego, i szczelnie je przykryć. Powinno tak leżeć przez 2 dni, a po tym czasie należy zalać je resztą zalewy. W ciągu kolejnych kilkunastu dni naczynie z mięsem powinno znajdować się w chłodnym miejscu. Należy pamiętać o tym, żeby co jakiś czas obracać mięso, a potem przykrywać je i czymś obciążać. Dzięki peklowaniu mięso zachowuje dłużej świeżość, ma ładny kolor oraz zapach.
Natomiast mięso można też wekować w słoikach. Najpierw 3 kg łopatki, karkówki lub ogonówki wieprzowej kroimy w kostkę i nacieramy solą, pieprzem oraz czosnkiem. Odstawiamy na kilka godzin do lodówki i rozdzielamy do słoików (powinno wyjść około 7). Do każdego ze słoików dodajemy po ziarnku pieprzu, ziela angielskiego, listku laurowym i łyżce wody. Zakręcamy słoiki, układamy je na blaszce i wstawiamy do piekarnika. Zostawiamy na 1 godzinę i 30 minut w temperaturze 150°C. Słoiki wyciągamy z piekarnika dopiero kiedy wystygną. Potem mamy w każdej chwili dostęp do mięsa na obiad. Wystarczy dodać trochę podsmażonej cebuli albo sos pomidorowy domowej roboty, co kto lubi. Smakosze mięsa na pewno uwielbiają też wyroby wędzone. Oczywiście niezbędne są odpowiednie warunki do wędzenia. Najwygodniej jest jeśli można postawić małą wędzarnię gdzieś w ogrodzie. Mięso trzeba natrzeć solą i zostawić w lodówce na kilka godzin. Następnie należy natrzeć je jeszcze czosnkiem oraz ziołami i zostawić na noc w lodówce. Wędzarnia powinna być rozpalona już od rana, wtedy można wieszać mięso na hakach i wędzić je w zimnym dymie przez kilka godzin, a potem w gorącym. Z czasem nabiera się wprawy w wędzeniu mięsa.