Sok, przecier, sos z pomidorów, domowy ketchup

Najczęściej jadane warzywa to ogórki i pomidory. Można też robić z nich przetwory. Chyba każdy lub i ogórki kiszone czy konserwowe, ale trudno się również obejść bez sosów pomidorowych czy ketchupu.

Oczywiście wszelkiego rodzaju przetwory z pomidorów można bez problemu kupić w sklepie, jednak często dodawane są do nich konserwanty. Aby uniknąć ich spożywania warto postawić na domowe przetwory. Bardzo dobry, a zarazem praktyczny jest sok pomidorowy. Jeśli odpowiednio się go przygotuje może być przechowywany przez kilka miesięcy i nadaje się zarówno do picia, jak i do przyrządzania zupy pomidorowej. Około 3 kg dojrzałych pomidorów kroimy na ćwiartki, rozgniatamy i gotujemy kilka minut. Następnie trzeba je przetrzeć przez sitko, dodać sól i pieprz – gotowe. Jednak jeśli sok ma być przechowywany przez jakiś czas w domowej spiżarni trzeba go przelać do butelek i zapasteryzować, czyli wstawić słoiki do garnka, zalać wodą i gotować przez około 20 minut. ketchup-robiony-w-domuBardzo podobnie robi się przecier pomidorowy, tyle tylko że trochę dłużej gotuje się pomidory, a na końcu używa się słoiczków.

Każdy z nas lubi mieć w lodówce kilka rzeczy, które świetnie nadają się do kanapek. Wśród nich można wymienić serek kremowy, powidło śliwkowe, a także ketchup.  Oczywiście ketchup przydaje się też do frytek, parówek i innych dań. Żeby zrobić domowy ketchup najpierw trzeba rozgotować i przetrzeć 5 kg pomidorów. Dodajemy do nich 0,5 kg ugotowanej i przetartej cebuli, a następnie 0,5 szklanki octu, szklankę cukru, łyżeczkę soli i inne przyprawy, które mają być zmielone – pieprz, ziele angielskie, gorczycę i gałkę muszkatołową. Wszystko razem gotujemy aż ketchup zgęstnieje. Co jeszcze można zrobić z pomidorów? Oczywiście sos. W tym celu trzeba sparzyć i obrać ze skórki 1,5 kg pomidorów. Następnie kroimy je w kostkę. Poza tym trzeba umyć i pokroić, a w razie potrzeby najpierw obrać cebulę, marchewkę, selera naciowego, paprykę, 2 ząbki czosnku. Wszystko przekładamy na patelnię, dodajemy troszkę oliwy z oliwek i przyprawiamy solą, pieprzem, cukrem, tymiankiem, ziołami prowansalskimi i liściem laurowym. Kiedy sos zgęstnieje można już przelać go do słoików i pasteryzować przez kilkanaście minut.