Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/fwu.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Domowe soki owocowe

Domowy sok malinowy, porzeczkowy, jabłkowy, wiśniowy

Kiedy kupujemy w sklepie sok w kartonie czy sok zgęszczony, to nigdy nie mamy pewności na ile jest on naturalny. Dlatego najlepiej robić soki samodzielnie. Kiedy kupujemy maliny czy porzeczki, żeby zrobić z nich galaretki na zimę warto zdobyć ich większą ilość i przygotować też od razu soki.

Żeby zrobić sok z malin potrzebny jest kilogram tych owoców oraz od 20 dag do 1 kg cukru. Wszystko zależy od tego jak słodki i gęsty ma być nasz sok. Owoce rozdrabnia się w garnku i dolewa szklankę wody, a następnie gotuje. Kiedy wydzielą już dużo soku trzeba go odcedzić od miąższu i pestek. Najlepiej zrobić to przez lnianą ściereczkę, kiedy przestygnie. Potem wlewamy sok ponownie do garnka, dodajemy cukier i łyżkę soku z cytryny. Gotujemy aż do wrzenia. Wtedy można już przelewać do wyparzonych butelek i po zakręceniu pasteryzować przez kwadrans. sok-malinowy-robiony-w-domuSok z czarnych porzeczek robi się w ten sposób, że kilogram owoców zalewa się wrzącą wodą, przykrywa i zostawia na kilka, a nawet kilkanaście godzin. Potem odsącza się sok z owoców, dodaje około 60 dag cukru i gotuje. Potem przelewamy do butelek i pasteryzujemy.

Z jabłek i wiśni robi się dżemy czy kompoty, ale można również soki. Żeby zrobić kilka butelek soku jabłkowego potrzeba sporo owoców. Najlepiej kupić od razu 10 kg – umyć, usunąć gniazda nasienne i używając sokowirówki wycisnąć sok. Następnie dodać syrop przygotowany z 0,5 l wody i 0,5 kg cukru. Oczywiście aby powstał syrop wodę i cukier trzeba ze sobą zagotować. Sok z syropem przelewamy do wyparzonych butelek i poddajemy je 2 minutowemu pasteryzowaniu. Ewentualnie można zrezygnować z syropu. Wówczas sok będzie zdrowszy, ale też oczywiście mniej słodki. Natomiast jeśli robimy sok z wiśni, to trzeba najpierw usunąć z nich pestki, a potem dodać cukier – od 10 do 50 dag na 1 kg wiśni. Pozostawiamy je pod przykryciem na kilka godzin, a po tym czasie gotujemy przez około godzinę. Po ochłodzeniu odsączamy sok i można przelać go do butelek. Butelki zamykamy i pasteryzujemy przez kilkanaście minut.